2013. április 6., szombat

Természetes méregtelenítés


  • Természetes méregtelenítés

Számos méregtelenítő program létezik, melyek segítségével tehermentesíthetjük szervezetünket és megtisztíthatjuk májunkat, vérünket, beleinket a káros, toxikus anyagoktól. Néha a legegyszerűbb út a legcélravezetőbb, nézzük meg, melyek azok a szupertáplálékok, melyek segítségével természetes módon méregteleníthetünk. 
1, Fokhagyma
A fokhagyma az egyik legerőteljesebb méregtelenítő növény, elősegíti az emésztőenzimek termelődését, ráadásul fontos szerepe van a glutathion termelődésében, mely az egyik legfontosabb természetes antioxidáns vegyület. Emellett segíti bizonyos kén vegyületek, valamint a bio-aktív szelén termelődését, melyek szintén fontos szerepet töltenek be e méregtelenítés folyamatában.
Ráadásul a fokhagyma az egyik leghatékonyabb, széles spektrumú parazita, vírus, gomba és baktériumölő (39 vegyületet tartalmaz, melyek pusztítják a kórokozókat).
2, Leveles zöldek
Az olyan leveles zöldek, mint a spenót, kelkáposzta, búzafű, leveles kel, stb. klorofillban rendkívül gazdagok és elősegítik a szervezet erőteljes méregtelenítését. A klorofill emellett természetes vérépítő és segíti az új, egészséges sejtek képződését, valamint gátolja a baktériumok elszaporodását a szervezetben.
3, Citrusfélék
Kezdjük a reggelt egy pohár citromos vízzel, narancs vagy grapefruit lével, ezzel nagymértékben elősegíthetjük szervezetünk méregtelenítő funkcióját. A citrusfélék C-vitaminban gazdagok és elősegítik az emésztőenzimek termelődését. A C-vitamin az egyik leghatékonyabb méregtelenítő a vitaminok közül, segíti a higany, a kadmium és más nehézfémek távozását a szervezetből.
4, Nyers zöldségek
Brokkoli, hagyma, káposzta, kelbimbó, spárga, articsóka, sárgarépa, kurkuma, oregánó – csak hogy párat kiemeljek az értékes zöldségek hosszú sorából. Ezek a növények szinergiában működnek, egymás hatásait erősítik, tisztítják szervezetünket és gátolják a méreganyagok 

Torokgyulladás



2013. április 4., csütörtök

Anyagcsere!


Vannak olyan szerencsés emberek, akik „jó anyagcserével” születtek, ezáltal vékony és magas a testalkatuk, amihez ráadásul nem szükséges a testmozgás és a kalóriaszámlálás. Sajnos az emberek többsége nem rendelkezik ehhez hasonló tulajdonságokkal. Lássuk, mik azok az okok, amik közre játszanak a lassú anyagcserében?
Megspórolt pihenők

68 000 nőt megvizsgálva kutatók megállapították, hogy azok a nők, akik hét órát aludtak, 2,5 kg-mal voltak kevesebbek azoknál a társaiknál, akik napi 5, vagy annál kevesebb órát aludtak. A gyakori virrasztás szintén lassítja az anyagcserét, veszélybe sodorja a szervezetnek azon képességét, hogy felhasználja az élelmiszer és tápanyagokat, amelyek helyett zsírt halmoz fel.

Stressz

Amikor idegesek vagyunk, kevesebbet alszunk és többet eszünk, ami hatással lehet a pajzsmirigyre, arra a mirigyre, amely olyan hormonokat termel, amelyek szabályozzák az anyagcserét, a testhőmérsékletet, a szívritmust és még számos szervet. Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, lassul az anyagcsere, amely súlygyarapodáshoz, depresszióhoz, fáradtsághoz vezethet. Szánjon időt minden nap arra, hogy a pajzsmirigyét és anyagcseréjét optimális szinten tartsa!

2013. április 3., szerda

Szines ételeink



Jótékony színes ételeink

Itt a tavasz, a piacokon nemsokára friss, színes zöldségek és gyümölcsök közül válogathatunk. A színek pedig fontosak, mindegyiktől más és más hatást várhatunk. És hogy melyiktől mit, mindjárt kiderül!
Már az ókori Kínában és Egyiptomban is alkalmazták a színek energiáját különböző betegségek gyógyítására. Az európai kultúrkörben Peter Mandel természetgyógyász a 70-es években kezdte kutatni a színek fiziológiai hatását. Ő dolgozta ki a fénnyel dolgozó színterápia alapjait. A lila például beindítja a test nyirokkeringését, jó hatással van a narancsbőrre, a jóllakottság érzetét kelti, tehát a színterápiát fogyókúrához is ajánljuk! Aki lila ruhával és kiegészítőkkel veszi magát körül, ritkábban érez éhséget.

Gyógyító klrofill


Mi is az a klorofill? Hát, biztosan tudod, tanultad biológia órán. A zöld növények zöld színe a klorofillnak köszönhető.
A klorofill “befogja” az éltető napenergiát, fényenergiát, (úgy is mondhatnánk, hogy “elraktározza” a napfényt), – hogy később kémiai energiát állítson elő belőle.
A zöld növények csodálatos módon “táplálkoznak” a Napból, nincs szükségük más élőlényre a fennmaradásukhoz. A zöld növényekben (zöld színű zöldségekben, de különösen a leveles zöldségfélékben) a legnagyobb a klorofill mennyisége.
Az állatok és egyes növények (pl. gombák) testében nincsen klorofill, nem tudják a fényt felhasználni, nem tudnak szervetlen vegyületekből szerves anyagot létrehozni. Tudnod kell, hogy napfény nélkül nem létezhetünk. A klorofill ugyanolyan fontos, mint a napfény.
Az ember is eszik zöld növényeket, illetve növényevő állatokat, a növényevő állatokat megeszik a húsevők (tápláléklánc) így némi “folyékony napenergiát” nyerünk mi is, ez azonban kevés, továbbá táplálkozásunkról is  elmondható, hogy civilizációs “fejlődésünknek” (vagy inkább fogalmazzak úgy, hogy “hanyatlásunknak”) köszönhetően

Elsavasodás

.hu

 
Elsavasodás és következményei
A gyomorégés, gyomortáji fájdalom kiváltó okaiként korábban kizárólag a rossz étkezési szokásokat és a stresszt tartották felelősnek. Azóta számos kutatási eredmény igazolta, hogy a tüneteket nem csupán az egészségtelen életmód és a túlhajszolt életvitel okozhatja.
Korunk rohanó életmódja számos tényezővel járul hozzá szervezetünk elsavasodásához. Étrendünkben egyre kisebb arányban fordulnak elő a lúgosító hatású, friss, nyers ételek. Igen kevés időt szánunk az étkezésre, ami teljesen kizárja a nyugodt körülményeket és az alapos rágást. Folyadékfogyasztásunk nagyrészt a kívánatos mennyiség alatt marad, a minőségről nem is beszélve, hiszen az édes, szénsavas üdítők önmagunkban is savasítanak. A mindennapos stressz mellett a környezeti mérgek, vegyszerek és gyógyszerek ugyancsak fokozzák az elsavasodást, amihez a kapkodó, elégtelen légzés is hozzájárul. Amennyiben semmit nem teszünk ezek ellensúlyozására, testünk kellemetlen – főleg emésztőrendszeri – tünetek formájában jelzi a túlzott mértékű savasságot, melynek következménye reflux vagy gyomorfekély is lehet.

2013. április 2., kedd

A pajzsmirigy !

mikor a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Az orvosok ezt az betegséget hypothyreosisnak nevezik. Régen azt gondoltuk, ezt az állapotot a jód hiánya okozza leginkább, és bár kétségtelen, hogy a jód hiánya a pajzsmirigy elégtelen működéséhez vezethet, de a leggyakoribb ok egy lassan, alattomos módon kialakuló pajzsmirigygyulladás, a Hashimoto thyreoiditis.
Ma autóimmun betegségnek tartjuk és a lényege az, hogy a betegség kezdetén még enyhe pajzsmirigy túlműködés észlelhető, de ez hamarosan megszűnik és ezt követően fokozatosan megjelennek a pajzsmirigy alulműködés tünetei: gyengeség, fáradékonyság, székszorulás, érdes, rekedt hang (és nem csak a reggeli órákban), testsúlygyarapodás, száraz, kissé sárgásan elszíneződő bőr (a pajzsmirigy termeli a karotináz enzimet, ami lebontja a szervezetbe került karotint, de ebben a betegségben, ennek az enzimnek a termelődése is lecsökken, ezért a le nem bomlott karotin színezi el a bőrt sárgássá). A gondolkodás lelassul, az ízületek egész nap merevnek tűnnek,  a szemhéj szőrzete megritkul, gyakran a halánték felé eső harmada teljesen ki is hullik, az arc, a nyelv jellegzetesen felpuffad, nőknél elmaradhat a menstruáció, férfiaknál impotencia jelentkezhet. A testhőmérséklet a normálisnál alacsonyabb, a szívritmus is lecsökken számottevően. 

Ha a betegnek szerencséje van, egy éven belül remisszióba kerülhet, azaz a mirigy regenerálódhat, a hormonhiány megszűnhet. Az esetek egy másik részében a mirigy fokozatosan és visszavonhatatlanul elpusztul. 

A hormonpótlás kötelező, mert a pajzsmirigy által termelt hormonok tartós hiánya az élettel nem összeegyeztethető állapotot eredményezhet. A ritka, kezeletlen esetekben kialakuló mixödémás kóma halálozása még ma is 50%!

Hazánkban a talaj jód taralma igen alacsony (Bakony, Mátra), ezért a megfelelő jód pótlásáról gondoskodni kell. Ezt a só jódozásával is el lehet érni, de ez kétélű fegyver, mivel van, akinél nincs jódhiány (pl. alga készítményeket fogyaszt, sok gombát, tenger gyümölcseit) és ilyenkor a jódot akaratlanul is túladagolhatjuk, ami nem kívánatos.
 
Ha a pajzsmirigy alulműködésre gyanakszunk, akkor egyszerű labor vizsgálattal, szérum TSH meghatározással a diagnózis felállítható (TSH általában 5 felett van ilyenkor, míg normálisan ez az érték 0,1 és 4,7 közti tartományban van, 5% felett már a hormonpótlás indokolt. Ha e mellett a szérum anti-TPO és a szérum TBG szintje is megemelkedett, akkor a Hashimoto thyreoiditis diagnózisa majdnem biztos. 

Érdekes, de tény, hogy ilyenkor a pajzsmirigy nem vesz fel jódot, tehát izotópos pajzsmirigy vizsgálatkor a mirigy szinte „láthatatlanná válik. Nagyon jellemző!

A T4 hormont tartalmazó tabletták mikrogrammos dózisban tartalmazzák a hormont (nem milligramm, hanem annak ezred része!) és a dózist a TSH-ra titráljuk. Célunk az 5 alatti TSH elérése. Ez nem túl bonyolult feladat és ha sikerül, akkor elégséges a TSH szintet csak negyedévente ellenőriztetni.
 
Van, amikor már a születés pillanatában, sőt, jóval előtte, a méhben való fejlődés során már igazolható a pajzsmirigy és hormonjainak a hiánya. 

Régebben ezeket a betegeket későn diagnosztizálták és ilyenkor már súlyos, jellegzetes testi elváltozások mellett (törpe növés), központi idegrendszeri zavarok is mutatkoztak, a jelenség neve  kreténizmus. Ez arra utal, hogy az agy normális fejlődéséhez is szükséges a pajzsmirigy hormon, aminek a magzati kori hiánya okozza ezt az állapotot. A szó eredete Kréta szigetére utal (krétai), mivel már az Ókorban is megfigyelték ennek a betegségnek a szigeten való gyakori előfordulását. A talaj ott még a magyarországinál is szegényebb jódban.

A gombák jód és szelén tartalma magas, ami különösen ajánlott az hypothyreosis kialakulásának megelőzése céljából (a gombák egyébként más hasznos nyomelemekben is bővelkednek).

Rendszeres olvasók